Vanilka, mocné afrodiziakum
Vanilka a vanilkové parfémy
Nejoblíbenější vůně a mocné afrodiziakum.
Vanilka je bezpochyby nejpopulárnější vonná ingredience na světě, která má sladké, velmi příjemné aroma, které je spojováno s vůní vanilkových rohlíčků. Stejně jako ambra je nedílnou součástí orientální parfumérie. Na našem e-shopu je jednou z nejvyhledávanějších vůní. Smyslné vanilkové parfémy působí velice svůdně, ale zároveň ne rušivě a lacině. Vůně vanilky je tvořena zejména vanilinem, piperonalem a heliotropinem. Vanilka už u mexických indiánů byla (a stále je) mocné afrodiziakum, používané pro parfémové svádění, zvyšování sexuální touhy a pro celkové povzbuzení organismu. Také zlepšuje náladu, uvolňuje mysl a zbavuje stresu.
Vanilkovník (Vanilla) Vanilka se vyrábí ze sušené a fermentované tobolky (nesprávně lusk) některých z druhů překrásných žlutých orchidejí rodu vanilkovník (Vanilla). Pochází původně ze střední Ameriky a znali jí již původní obyvatelé jihovýchodního Mexika - Toltékové a Aztékové, kteří ji nazývali Tlilxochitl (černý lusk). Používali ji jako přísadu při přípravě nápojů z kakaových bobů, do kukuřičných placek, ale i jako léčivý prostředek a pro celkové vzpružení organismu. Spolu s kakaem a dalším do té doby neznámým ovocem si od dob objevení Ameriky získala srdce lidí po celém světě.
Vanilka je popínavá rostlina - druh orchideje. Nejznámější je druh Vanilla planifloia (Vanilka plocholistá) pocházející z Mexika. Existuje několik set druhů vanilek, avšak v parfumerii se využívá pouze Vanilla planifolia a Vanilla tahitiensis.
Rozšíření vanilky do celého světa
Vanilla planifolia (Vanilkovník plocholistý) roste v tropickém klimatu v Mexiku, jižní Americe, v Karibiku, na ostrovech Indického oceánu a na spoustě dalších míst v rovníkovém pásu. Mexická vanilka je považována za tu nejlepší. Největším producentem vanilky je avšak Madagaskar s tisíci tunami lusků za rok. Na světovém obchodu s ní se podílí přibližně 50ti %, tisíci tunami vanilkových lusků ročně. Země původu vanilky – Mexiko - se podílí na světové produkci jen asi 10ti %.
Jednotlivé druhy vanilky se označují podle místa původu. Například Bourbonská je z ostrova Réunion v indickém oceánu (podle jeho starého názvu Bourbonský ostrov, tj. l'Ile Bourbon). Bourbonská vanilka také pochází z orchideje Vanilla planifolia, avšak nové a lepší podmínky pěstování přinášejí mnohem lepší bohatší chuť a hlavně výraznější vůni. Bourbonská vanilka má jemně dřevitou až kouřovou vůni. Tahitská vanilka roste na Tahiti a je velmi vzácná a drahá. Její chuť je jemná, avšak vůně mnohem výraznější. Obsahuje méně vanilinu a více heliotropinu a má tedy ovocnější nádech. Francouzská vanilka se také často používá v parfumerii a je velmi kvalitní. Vanilka se pěstuje i na Srí Lance, ve Francouzské Polynésii, na Tahiti, Bahamách, Zanzibaru, na Seychelách, Jávě a v západní části rovníkové Afriky.
Výroba přírodních vanilkových esencí, syntetická vanilka
V přírodě dochází k opylování květů včelami a kolibříky, ale na plantážích je toto prováděno manuálně kvůli vyšší efektivitě a následné vyšší produkci tobolek. Tobolky se sklízejí ještě nedozrálé po 8-9 měsících a po sklizni jsou sušeny dalších 6 měsíců střídavě na slunci a ve stínu, pak jsou fermentovány a znovu sušeny. Existuje ale více způsobů sušení, v každém koutě světa na to jdou po svém. Přírodní vanilin vzniká v luscích, které během sušení produkují krystaly – vanilin. Tato metoda je velmi zdlouhavý a drahý proces, proto je dnes vanilka do parfémů vyráběna převážně synteticky. Náhražka přírodního fenolického aldehydu "vanilin ethylvanilin" byl vyvinut a patentován v polovině 20. století v Československu.
Naše nejprodávanější smyslně svůdné vanilkové parfémy :