Co je parfémový olej?
Parfémové koncentrace
Parfémem jsou běžně označovány jakékoliv vůně, které zakoupíme a používáme, aniž bychom více rozlišovali jejich složení a podíl vonných esencí. Podíl vonných esencí a způsob výroby parfémů je však rozděluje do několika kategorií. Ráda bych v tomto článku vysvětlila rozdíly mezi parfémovou vodou ( Eau de Parfum), toaletní vodou(Eau de Toilette), kolínskou ( Eau de Cologne), a hlavně osvětlit pojem koncentrovaný parfémový olej, CPO.
Parfémovými oleji nejsou myšleny parfémové oleje zakoupené na dovolené v Egyptě a jiných přímořských letoviscích. S tímto mylným názorem a přirovnáním jsem se již několikrát setkala. Je zde řeč o koncentrovaných parfémových olejích z Arabského poloostrova, kde jejich výroba má svou dlouholetou tradici a vysokou úroveň. To, že jsou Arabové průkopníky a mistry ve výrobě parfému je již také vysvětleno na těchto stránkách o jejich historii Každá značka arabských parfémů je většinou rodinnou společností a dědí se z generace na generaci viz Ajmal, Asgharali, Al Haramain atd (o kterých si můžete také přečíst na těchto stránkách). Každá značka má své sítě luxusních prodejen po zemích Arabského poloostrova a některé již expandovaly i na jiné kontinenty.
Olej - nositel vonných esencí
Zatímco při výrobě evropských parfémů se používá k ředění alkohol, Arabové při výrobě parfémů jako nositele vonných esencí používají hlavně olej, většinou jojobový- od toho tedy pojem koncentrovaný parfémový olej. Parfémové oleje jsou v těchto zemích velice oblíbenou formou parfémů. Jejich velkou výhodou jsou skvělá kombinace s pokožkou , což umožňuje lepší uvolnění vonných složek oproti alkoholu, který je u evropských parfémů používaný. Dále také nedráždí a nevyvolává alergie.
Obsah vonných esencí
Další výhodou těchto parfémových olejů je vysoký obsah vonných esencí. Arabové jimi rozhodně nešetří. Oproti evropským parfémům je obsah vonných esencí až šestinásobně vyšší, což logicky znamená delší výdrž. Parfémové oleje se u nás čím dál víc těší velké oblibě díky svému kouzlu, jedinečnosti a kvalitě. Parfémové oleje se správně testují pouze na pokožce. Netestují se přivoněním k flakonku čí aplikační tyčince. Až v kontaktu s kůží uvolňují své aroma.
Přehled koncentrací vůní (čím menší procento vonných esencí, tím menší výdrž vůně). Kromě procenta obsahu vonných esencí záleží také i na jiných faktorech-roční období, typ pokožky atd). Vůně se nejlépe uvolňuje teplem.
Koncentrovaný parfémový olej (Čistý parfém)
40% vonných esencí. K ředění je nejčastěji používán jojobový olej. Není používán alkohol, který může vyvolávat alergické reakce. Výdrž 6 hodin a více (z vlastní zkušenosti i několik dní). Výroba v zemích Arabského poloostrova(Bahrajn, UAE, Saudská Arábie atd.)
SOIE de PERFUME: SdP
15% - 18% vonných esencí. Výdrž 3-6 hodin. Nejsou běžné dostupné.např. Hermes
EDP
Eau de parfum: 8% - 15% vonných esencí. Výdrž 3 - 5 hodin. Velice populární.Většina parfémů dostupná v běžných parfumeriích. Cena je odvislá od značky
EDT
Eau de Toilette: 4% - 10% vonných esencí.Výdrž 3 -4 hodiny.Velice populární a běžně dostupné v parfumeriích.
EDC
Eau de Cologne: 2% - 5% vonných esencí. Výdrž až 3 hodiny. Běžně dostupné.
Eau Fraiche (Splash Cologne)
3% nebo méně vonných esencí. Výdrž hodinu či méně.