5 druhů koření, které uchvátilo kuchaře i parfuméry
Mají výraznou chuť, vůni, často i léčivé účinky a v dávných dobách byly velmi vzácnou komoditou. Většinou si koření spojujeme s gastronomií, využití má ale i v řadě jiných oblastí. Jste i vy milovníky kořeněných chutí a vůní? Ve formě smyslného parfému je můžete nosit stále s sebou. Představíme vám pět druhů koření, které uchvátí vaše chuťové i čichové smysly.
Odkud se vzaly kořeněné parfémy?
Koření je nejstarší používanou ingrediencí vonných esencí a do světa parfémů neodmyslitelně patří i dnes. Jako první ho začali využívat pravděpodobně Egypťané, a to už před několika tisíci let. Kadidlo a později i další druhy koření měly své důležité místo při duchovních rituálech a také při osobní hygieně. Dokážete si představit tu vůni egyptských koupelen?
Když byl později zahájen pravidelný obchod mezí Blízkých východem a Evropou, tyto nádherné exotické vůně se rozšířily i do našich končin. Dnes jsou součástí parfémů snad všech světových značek, stále jsou to ale právě arabské vůně, pro které je koření tolik typické. Parfémový olej od arabských mistrů vás okamžitě přenese do nekonečných exotických tržišť hrajících neodolatelnými vůněmi a barvami.
Studené vs. teplé koření
Koření netvoří samostatnou rostlinnou kategorii jako například byliny nebo citrusy. Je to jakákoliv látka se silným aroma, případně barvou. Může se tak jednat třeba o dřevinu, bylinu i plod stromu.
Ve světě parfémů ale rozlišujeme dva typy koření - studené a teplé. Tato klasifikace má svůj původ v antickém Řecku a tradiční čínské medicíně. Ta věří, že každá rostlina je buď zdrojem tepla, nebo chladu. Podle toho jsou pak rostliny využívány pro léčbu nejrůznějších nemocí. Koření s kyselou nebo hořkou chutí je považováno za studené a koření s dřevitou nebo sladkou vůní je považováno za teplé. Představíme si ty nejoblíbenější druhy koření, se kterými se setkáte na talíři i v luxusním parfému.
Vanilka
Vanilka je mocné afrodiziakum a pravděpodobně nejoblíbenější ingredience parfémů na světě. Získává se z tobolky nádherně žlutých orchidejí rodu vanilovníku, které pochází ze střední Ameriky, dnes už se ale rozšířily i do jiných koutů světa. Už původní Indiáni vanilku využívali jako přísadu do jídel, ale i léčivý prostředek. Dokáže zlepšit náladu, uvolnit mysl a vzbudit sexuální touhu.
V parfémech má vanilka velmi příjemné sladké aroma spojované s vůní vanilkových rohlíčků. Je podmanivá a svádivá. Parfémy s vanilkou jsou u nás těmi nejoblíbenějšími vůbec. Vanilkové parfémy | Arabskeparfemy.com
Skořice
Skořice je koření, které voní, chutná i léčí. Kdysi byla tak ceněná, že sloužila jako dar panovníkům a bohům. Cena skořice byla obrovská, obchodníci tajili její původ a kolovalo o ní spoustu legend. V dnešní době už je neodmyslitelnou součástí našich kuchyní i světových parfémů. Ze Srí Lanky se rozšířila do celé Indonésie i dalších oblastí světa.
Ve vůni skořici rozpoznáte tóny květin a sladkého medu, ale díky obsahu kumarinu i nádech čerstvě posečené trávy. Pokud jste milovníky skořice a chcete si ji užít i jinak než v punči nebo jablečném závinu, nadchnou vás tyto vůně. Kořeněné parfémy | Arabskeparfemy.com
Růžový pepř
Pepř je jednoznačně králem všech koření. Existuje nespočet jeho druhů, v parfumerii je ale nejvíce ceněný pepř růžový pocházející z Jižní Ameriky, převážně Brazílie. Zatímco pepř černý, červený, zelený a bílý se získává ze stejné rostliny, pepř růžový je zcela jinou odrůdou.
Vůně růžového pepře je zpočátku nasládlá s tóny růží, poté silně kořeněná až horká. Parfémům dodává pikantní, ale zářivý a svěží charakter. Nejčastěji ho najdete v kombinaci s růžemi, citrusy nebo dřevem.
Musc Velvet - El Nabil - parfém | arabskeparfemy.com
Musc Sultan - El Nabil - parfém | arabskeparfemy.com
Kardamom
Původ kardamomu sahá na prosluněnou Srí Lanku a do jižní Indie, kde neodmyslitelně patří do tradičních pokrmů. Jeho jemně pikantní vůně mu ale zajistila čestné místo i ve světě parfémů. Traduje se, že Kleopatra zamilovaná do Marca Antoina zapalovala před jejich milostnými setkáními právě kardamom.
Parfémům kardamom dodává rafinovanost s jemně nasládlými a především svěže kyselými tóny. Najdete ho jak v mužských, tak ženských vůních.
Musc Imran - El Nabil - parfém | arabskeparfemy.com
Šafrán
Už jste určitě slyšeli, že šafrán je nejdražším kořením na světě. To proto, že každý květ má pouhé dva až tři pestíky, kterým říkáme šafránové nitky. Tyto květy navíc už po 48 hodinách od otevření uvadají. Pro získání jednoho kila šafránových nitek je tak potřeba až 150 000 květů a jejich sběr musí být prováděn ručně. Není proto divu, že je tak luxusní komoditou.
Vůně šafránu je pikantní, zemitá s jemně nahořklými a medově nasládlými tóny. Může také lehce připomínat vůni mýdla.
V luxusních arabských vůních má šafrán silné místo. Zatím připravujeme,...