Konvalinka a parfémy
Konvalinka - radostná vůně jara
vůně konvalinky ihned zlepšuje náladu, není proto divu, že patří k velmi oblíbenýn jarním vůním. Její nezaměnitelné aroma dodává parfémům svěží, květinové, jiskřivé, jásavé až sladce jasmínové tóny. Konvalinková esence se řadí k bílým až zeleným vůním s čistým profilem. Velmi často ji najdete v parfémech v kombinaci s jasmínem, protože dokáže odlehčit indolické (těžké) tóny jasmínu.
Jak vypadá a odkud pochází?
Konvalinka vonná (Convallaria majalis) je drobná lesní květina s typickými hrozny něžných bílých, až bíle-nažloutlých květů ve tvaru kulatých zvonků. Původně květina pochází z chladnějších oblastí Asie a Evropy. Nyní roste po celé Evropě, kromě těch nejjižnějších a nejsevernějších částí. Její název pochází z latiny (convallaria - znamená údolí a majalis květinu rozkvétající v květnu). V angličtině jí přezdívají Lily of the Valley - Lilie údolí, v němčině zase zvoneček Máje. Konvalinka vyrůstá z plazících se oddénků, z kterých vyrůstají 2-3 světle zelené listy a bohaté hrozny květů. Kvete od května do června a poté plodí červené bobule.
Nenechte se zmást roztomilým vzhledem, divoká konvalinka se řadí mezi jedovaté rostliny. Žvýkáním stonku nebo pozřením jejích červených plodů si můžete přivodit i nemalé zdravotní potíže (nevolnost, křeče, zvracení nebo průjem).
Účinky
Nejenže konvalinka nádherně voní, ale využívá se také k léčebným účelům, kromě toho, že její vůně vylepšuje náladu, také ulevuje od bolesti hlavy a pomáhá při závratích. Tinktura z konvalinek okamžitě zabírá i na srdeční problémy (bušení srdce, infarkt, srdeční slabosti), používá se i při epilepsii.
Zajímavosti o konvalince
V mnoha zemích je konvalinka symbolem lásky, něžnosti, nevinnosti a náboženství. Konvalinka bývá často inspirací v poezii a legendách, ale také patří k symbolům rozličných oslav, festivalů a tradic. Například ve Francii se uskutečňuje festival s názvem Lily of the Valley. Konvalinku si velice oblíbil i slavný skladatel Petr Iljič Čajkovskij.