Pryskyřice a vonné tyčinky
Labdanum, Ambra, Kadidlo, Oud, Myrha, to všechno jsou pryskyřice.
Foto myrrh, frankincense, messer, copaiba, elemi camonya, palo santo, salvia apiana,gowe -thiouraye, borena
Pryskyřice poskytují tóny hřejivé, kouřové, balzamické, horké a dřevité. Pokud hledáte vůni orientálních tyčinek, tak jste na správné adrese. Někdo může mít vůni orientálních tyčinek spojenou s vůní santálového dřeva. Santálové dřevo je však součástí mnoha parfémů. Čistý santálový olej je vůně olejová. Pokud hledáte santál, a chcete vonět santálově, tak s velkou pravděpodobností chcete vonět pryskyřičně, dřevitě, prostě orientálně.
Co je Labdanum?
Labdanum je pryskyřice keřů skalních růží Cistus ladanifer a Cistus creticus a jeho využití v parfumerii má dlohou historii.Pochází ze středomořských oblastí. Aroma je popisováno jako sladké, suché,dřevnaté, ambrové, jantarové a kožovité. Labdanum slouží také jako skvělý fixátor vůní.
Co je kadidlo?
Kadidlo, neboli olibanum (anglicky frankincense), je další velice důležitou složkou orientálních parfémů.Například parfém Amouage, vůbec nejdražší vůně, se připravuje zejména z kadidla. Jde o vonnou pryskyřici připravovanou z tzv. klejopryskyřice, která se získává z kmene kadidlovníku (Boswellia) nařezáním kůry. Zaschlé výrony mají tvar kulovitých hrudek, zrn nebo krápníčků. Při pálení vydává hmnota kořeněné aroma, proto se často používá při různých náboženských obřadech i meditacích, do vykuřovacích směsí se používá více ingrediencí. Spolu s jinými vonnými esencemi se zrna této pryskyřice používala v kadidelnicích v chrámech po celém světě, v Egyptě, na Blízkém východě i v antickém Římě, v křesťanských chrámech se používá i dnes. Spolu s myrhou patřilo kadidlo mezi dary k narození Ježíše. Kadidlovník pravý (Boswellia sacra) se začal pěstovat v nejjižnější části Ománu (dnešní Dafár) už ve starověku. Podle římského spisovatele Plinia staršího udělalo obchodování s touto komoditou, ceněnou nad zlato, z obyvatel Ománu jedny z nejbohatších lidí světa. K hlavním vývozcům kadidla patří Somálsko, severní Etiopie a jih Arabského poloostrova.
Co je Oud?
OUD neboli Agar je tmavá pryskyřice s výrazným aroma, kterou produkují subtropické stromy zvané Aquilaria, po té co byly kultivovány plísní. Tyto stromy rostou hojně v Laosu, Vietnamu, Kambodži a Indii. OUD jinak též zvaná agarwood, aloeswood, heartwood nebo eaglewood je vládce orientálních parfémů. Je nejcennějším používaným parfémovým základem. Tato velmi vzácná látka totiž vzniká jen v několika stromech z tisíce. Je základem většiny orientálních parfémů: nese vůni, poskytuje jí prostor k jejímu rozvinutí. Charakteristická vůně OUDu je po nanesení velmi výrazná až nepříjemná, po chvíli se však rozvolňuje a dává prostor zazářit ostatním složkám parfému.
Co je Ambra?
Ambra, nebo-li jantar, je zkamenělá (mineralizovaná) pryskyřice starověkých borovic, stará 50 - 300 miliónů let. Tato míza vytékala ze starověkých borovic v místě jeho poškození a chránila tak strom například proti plísním. Má zlatavou až žlutou barvu. Tekutá pryskyřice má silné, hřejivé a dřevité aroma. Z jantaru, tedy ze zkamenělé pryskyřice, nelze vonnou esenci extrahovat. Pokud se tedy ve složení parfémů objeví ambra (amber notes – ambrové tóny), myslí se tím, že parfém obsahuje složky, které vytváří ambrovou vůni. V současné době se pro výrobu ambrové vůně používá labdanum, tonka, Peru balsam, Tolu balsam, benzion, vanilka, mandle a tabák.
Ambra není vonná esence, ale vonný tón (vůně) vycházející z kombinace různých esencí, které společně vystihují vůni tekuté pryskyřice a barvu jantaru. Tajný recept původních arabských výrobců parfémů:
Smíchejte 30 kapek labdana se 120 kapkami benzoinu. Pro vylepšení přidejte 6 kapek extraktu vanilky.
Co je myrha?
Myrha, je modrozelená pryskyřice stromu myrhovníku (Commiphora
NAŠE NEJPRODÁVANĚJŠÍ ORIENTÁLNÍ PARFÉMY S PRYSKYŘICÍ: